Петков ја осуди одлуката на Путин

1 min read

– Бугарскиот премиер Кирил Петков вечерва на својот профил на Твитер експресно ја осуди одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги признае Доњецк и Луганск како независни ентитети.

Како што пишуваат бугарските медиуми, Петков напиша дека Бугарија продолжува да го поддржува територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници.

„Мора да се почитува меѓународното право”, напиша бугарскиот премиер и додаде дека Европската Унија ќе одговори обединето во својата одбрана.

ВИДЕО | Андоновиќ: За САД инвазијата на Русија е завршена работа-на Украина и се заканува грузијско сценарио

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УХМР СО ПРЕДУПЕРЕДУВАЊЕ: Следува намалување на темпертурата, и повремени врнежи од дожд и снег

Следно

ЕУ со остра осуда и најава за санкции откако Путин најави признавање на сепаратистичките региони во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian