ЈП Лајка стартува повторно со отворени денови за сите љубители на кучиња

2 mins read

Оваа сабота на големо задоволство имавме прилика да уживаме со голем број на граѓани кои решија да го посетат прифатилиштето на ЈП „Лајка“ со цел да дружат и забавуваат со кучињата, но и да донираат за нив.

„Пресреќни сме ние на големиот одзив, особено не радува што многу деца заедно со своите родители не посетија и имаа прилика да се едуцираат како треба да се однесуваат кон нивните миленици и кон бездомните кучиња кои ќе ги сретнат на улица. Среќата не можеше да се скрие од нивните лица, а и реакцијата на кучињата зборува повеќе и од зборови”, вели директорот на ЈП “ Лајка, Војислав Димитровски.

Целиот тим од срце упатува благодарност до сите граѓани на сите донации и на хуманоста кои ја направи ја вчера за кучињата во Лајка.

Во насока на ваквите донаторски иницијативи, би сакале воедно да и се заблагодариме и на Билјана Ангелова-Били, за нејзината голема поддршка кон ЈП Лајка и нејзиниот апел за помош за кучињата згрижени во нашето прифатилиште.

И благодариме и на талентирана Маре Вулкановска за прекрасните рачно изработени дела од камчиња кои ги донираше за ЈП ЛАЈКА и кои беа продадени за час. Средствата од продажбата се намените за храна и неопходни намирници за кучињата.

Ова е прв ОТВОРЕН ДЕН на ЈП ЛАЈКА со новиот директор Војислав Димитровски и по барање и голема желба на граѓаните, овие отворени денови ќе продолжат да стануваат се почеста пракса на претпријатието во иднина.

kurir.mk

Претходно

Синдикатите се „скараа“ како да ги заштитат наставниците

Следно

Градежна офанзива во Бутел: Интензивно се гради новиот парк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian