Остануваат маските во затворено, Словенија денеска ги укинува другите антиковид мерки

1 min read

Словенија денеска ги укина речиси сите антиковид мерки, освен носењето маски во затворени простории. Доказ за прележан ковид, вакцинација или негативен тест ќе се бара само во здравствени установи, старечки домови и затвори.

Според владината одлука од сабота, нема повеќе ограничувања за бројот на луѓе во трговските центри, угостителските објекти и какви било настани, јави СТА. Укинати се и ограничувањата на работното време во угостителските објекти, а ноќните клубови може повторно да се отворат. Се препорачува носење маски на отворено кога растојанието од 1,5 метри не може да се исполни. Ковид пропусници и негативниот тест остануваат задолжителни за персоналот во здравствените и здравствените установи, затворите и воспитно-поправните установи за малолетници помлади од 15 години. Учениците и студентите нема да мора да се тестираат во образовните институции, но маските се уште се задолжителни.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Полицијата казнуваше возачи во Ѓорче Петров и Сарај

Следно

Голем неделен хороскоп (21-27 февруари): Лавовите ќе се соочат со нови деловни предизвици, Скорпиите ќе бидат полни со енергија…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian