Активни случаи: Дознајте колку лица заразени со коронавирус живеат во вашиот град

1 min read

Досега во Македонија се направени вкупно 1.871.411 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.559, бројот на оздравени пациенти е 278.326, на починати е 8.915 а бројот на активни случаи изнесува 6.318.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 135925, Активни 3632

Куманово 16023, Активни 269

Битола 14057, Активни 303

Прилеп 13433, Активни 190

Тетово 13299, Активни 202

Кавадарци 10003, Активни 209

Гостивар 9326, Активни 97

Велес 9294, Активни 257

Охрид 8454, Активни 132

Штип 7877, Активни 86

Струмица 7866, Активни 161

Кичево 5325, Активни 98

Кочани 4909, Активни 55

Струга 4619, Активни 65

Гевгелија 4167, Активни 87

Неготино 3587, Активни 96

Свети Николе 2615, Активни 36

Ресен 2554, Активни 57

Радовиш 2475, Активни 52

Крива Паланка 2350, Активни 31

Делчево 1879, Активни 13

Берово 1705, Активни 15

Дебар 1600, Активни 47

Валандово 1516, Активни 19

Виница 1362, Активни 11

Пробиштип 1282, Активни 5

Богданци 991, Активни 27

Кратово 926, Активни 18

Крушево 875, Активни 12

Демир Хисар 811, Активни 13

Македонски Брод 683, Активни 8

Демир Капија 542, Активни 7

Македонска Каменица 519, Активни 0

Пехчево 456, Активни 8

Дојран 254, Активни 0

 

kurir.mk

Претходно

Нови 234 случаи на ковид и 17 починати лица

Следно

Семејна трагедија: Почина синот на пејачката Сузи Анѓелковиќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian