Украинскиот претседател повика на итен прекин на огнот

1 min read

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски повика денеска на итен прекин на огнот во источниот дел на земјата, каде во изминатите денови се интензивираа судирите меѓу проруските и украинските сили.

Тој, исто така, нагласи дека Украина ги поддржува мировните преговори во рамки на Трилатералната контакт група (ТЦГ), каде Украина учествува заедно со Русија и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

– Ние сме посветени на интензивирање на мировниот процес. Го поддржуваме свикувањето на ТЦГ“, напиша Зеленски на Твитер.

kurir.mk

Претходно

По над 50 часа од пожарот на траектот во Грција, пронајден жив еден од исчезнатите

Следно

ФОТО | Хајди Клум во светкав фустан краде воздишки: Ги осигурав нозете, едната чини повеќе од другата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian