Поранешниот шеф на Генералното собрание на ОН за Украина: Западен Балкан не може да биде мирен

1 min read

Додека западните земји продолжуваат да предупредуваат дека руската инвазија е прашање на време, пристигна вест дека рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон телефонски се договориле да преземат итни мерки за намалување на тензиите.

Од друга страна, Си-Би-Ес Њуз јавува дека на руските команданти им е наредено да извршат инвазија.

Заврши и Конференцијата за безбедност во Минхен, а темата беа тензиите меѓу Украина и Русија.

Срѓан Керим, кој е поранешен претседател на Генералното собрание на ОН 2007-2008 година ТВ Дневник Нова ги коментираше за актуелните случувања.

-Самиот Западен Балкан, па дури и Хрватска како земја на границата, не можат да бидат мирни во оваа ситуација бидејќи односите меѓу најголемите сили во светот, САД, Русија и Кина се толку нарушени. Нивото на меѓусебна недоверба расте од ден на ден и нормално е дека во такви ситуации ловишта се помалите земји и оние територии кои не се јасно разграничени, како да се враќаме во тие сфери на влијание и зони на интерес, изјави Керим за хрватскиот медиум апренесе Индекс.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Барса ја растури Валенсија, Обамејанг почна да дава голови

Следно

Мицкоски: Сметките за струја се високи не затоа што нема јаглен, туку затоа што се краде многу

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian