ЗОИ 2022: Швеѓаните со олимпиското злато во карлинг

1 min read

Репрезентацијата на Шведска го освои златото во карлинг на Зимските олимписки игри во Пекинг откако во финалето ја совлада Велика Британија со 5:4.

Никлас Един така се закити со единствената титула која му недостасуваше во кариерата.

Тој пред четири години во Пјонгчанг загуби во финалето, а сега ги водеше Швеѓаните до првото олимписко злато.

Во 2010 година Шведска беше четвртопласирана, третопласирана во 2014 година, во 2018 година дојде до среброто, а сега конечно и на врвот после 11 рунди, односно „екстра-енда“.

Со бронза се закити селекцијата на Канада која во борбата за третото место беше подобра од САД со резултат 8:5.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бил Гејтс: Ризикот од коронавирусот е драстично намален, следува нова пандемија

Следно

Бислимоски: Преку анализи РКЕ бара начин да им излезе во пресрет на општините за струјата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian