Во Косово запленети три тони бразилско месо внесени илегално од Северна Македонија

1 min read

Граничната полиција на Косово објави дека запленила денеска, во селото Кабаш во општина Витина, југоисточно Косово, околу 3.000 килограми месо по потекло од Бразил, кои биле илегално внесени во земјата од Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на полицијата, надлежните власти претходно идентификувале возило комби без регистарски таблички, управувано од косовски државјанин, кое влегло илегално од Северна Македонија.

-Граничните полициски власти, покрај обидот на возачот на возилото да побегне по полициската наредба за запирање, успеаја да го запрат во селото Кабаш во Витина. При контролата на возилото откриена е шверцувана стока, 108 пакети со вкупно 3.000 килограми црвено месо со потекло од Бразил. Запленетото месо е предадено на Царината, се вели во полициското соопштение.

извор МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Митева: Да излезеш од најхуманиот ресор со обезбедување е доволен показател што си оставил зад себе

Следно

Џонсон предупредува: Земјите од НАТО нема да попуштат пред руските закани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian