Скоро 8.000 активни случаи: Проверете каква е состојбата со заразени во вашиот град

1 min read

Направени се 4.078 тестови, а регистрирани се 838 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.866.119 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 292.660, бројот на оздравени пациенти е 275.948, на починати е 8.891, а бројот на активни случаи изнесува 7.821.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 135409, Активни 4479
Куманово 15980, Активни 337
Битола 14009, Активни 371
Прилеп 13406, Активни 234
Тетово 13282, Активни 283
Кавадарци 9968, Активни 252
Гостивар 9315, Активни 139
Велес 9278, Активни 313
Охрид 8430, Активни 151
Штип 7865, Активни 99
Струмица 7831, Активни 183
Кичево 5310, Активни 118
Кочани 4905, Активни 69
Струга 4607, Активни 77
Гевгелија 4152, Активни 110
Неготино 3573, Активни 121
Свети Николе 2607, Активни 39
Ресен 2548, Активни 69
Радовиш 2473, Активни 74
Крива Паланка 2346, Активни 42
Делчево 1877, Активни 20
Берово 1702, Активни 20
Дебар 1594, Активни 44
Валандово 1515, Активни 38
Виница 1361, Активни 17
Пробиштип 1281, Активни 9
Богданци 983, Активни 32
Кратово 923, Активни 19
Крушево 872, Активни 15
Демир Хисар 810, Активни 15
Македонски Брод 681, Активни 10
Демир Капија 538, Активни 10
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2

kurir.mk

Претходно

Османи во Минхен на настан со Аналена Баербок посветен на земјите од Западен Балкан

Следно

Мета по завршување на мандатот се враќа во политиката за да ја засили опозицијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian