Регистрирани 838 новозаболени од ковид- починаа 20 лица

4 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.078 тестови, а регистрирани се 838 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 430, Велес – 52, Битола – 42, Куманово – 40, Тетово – 34, Прилеп – 33, Струмица – 23, Кавадарци – 22, Кичево – 19, Неготино – 17, Охрид – 16, Штип – 15, Гостивар – 14, Гевгелија и Ресен – по 12, Кочани – 10, Радовиш – 9, Струга – 8, Дебар – 7, Крива Паланка – 4, Делчево, Валандово, Виница и Демир Хисар – по 3, Богданци – 2, Свети Николе, Берово, Кратово, Крушево и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (838), регистрирани се 118 реинфекции.

Регистрирани сe 1.140 оздравени пациенти од: Скопје – 413, Битола – 98, Кавадарци – 97, Велес – 91, Тетово – 61, Гостивар – 49, Струмица – 43, Куманово и Кичево – по 41, Неготино – 38, Гевгелија – 29, Свети Николе – 25, Охрид – 19, Кочани – 15, Прилеп – 14, Штип и Крива Паланка – по 10, Демир Капија – 8, Ресен и Валандово – по 7, Виница – 6, Струга и Дебар – по 5, Богданци – 3, Делчево – 2, Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 10 починати лица од Скопје (69г, 73г, 76г, 77г, 77г, 80г, 81г, 83г, 84г и 85г), 3 починати лица од20 Тетово (64г, 72г и 74г) и по едно од Кочани (70г), Кратово (84г), Крива Паланка (71г), Куманово (68г), Неготино (83г), Прилеп (83г) и Струмица (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од Скопје (2). Починатите лица се на возраст од 77г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 03.02. до 14.02.2022. Починатите лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 22 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.078 тестови преку: ИЈЗ-326, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-65, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-132, Биотек-167 Систина-76, лабораторија Лаор-210, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност-53, Генеа-26, Никоб Лаб-441, ВФВ Медикал-88, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–19, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815.

Досега во земјата се направени вкупно 1.866.119 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 292.660, бројот на оздравени пациенти е 275.948, на починати е 8.891, а бројот на активни случаи изнесува 7.821.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 135409, Активни 4479
Куманово 15980, Активни 337
Битола 14009, Активни 371
Прилеп 13406, Активни 234
Тетово 13282, Активни 283
Кавадарци 9968, Активни 252
Гостивар 9315, Активни 139
Велес 9278, Активни 313
Охрид 8430, Активни 151
Штип 7865, Активни 99
Струмица 7831, Активни 183
Кичево 5310, Активни 118
Кочани 4905, Активни 69
Струга 4607, Активни 77
Гевгелија 4152, Активни 110
Неготино 3573, Активни 121
Свети Николе 2607, Активни 39
Ресен 2548, Активни 69
Радовиш 2473, Активни 74
Крива Паланка 2346, Активни 42
Делчево 1877, Активни 20
Берово 1702, Активни 20
Дебар 1594, Активни 44
Валандово 1515, Активни 38
Виница 1361, Активни 17
Пробиштип 1281, Активни 9
Богданци 983, Активни 32
Кратово 923, Активни 19
Крушево 872, Активни 15
Демир Хисар 810, Активни 15
Македонски Брод 681, Активни 10
Демир Капија 538, Активни 10
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Втора лига: Вардар ремизираше со Охрид, Воска сега на „плус пет“

Следно

Поради опасност од воена ескалација, МНР апелира македонските граѓани да ја напуштат Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian