РЕДОСЛЕД НА НАСТАНИ: Четири нови експлозии кај Луганск, нови снимки сведочат за односот меѓу Русија и Украина (ВИДЕО)

16 mins read

Цел свет е на игли бидејќи ситуацијата во Украина драстично се влоши за 48 часа. Вчера одекнаа експлозии во регионите на Доњецк и Луганск, а првите цивили од регионот на Донбас побегнаа во регионот на Ростов. По наредба на рускиот претседател Владимир Путин, организирани се кампови за прием на бегалци и помош, а руските медиуми наведуваат дека до петокот на полноќ биле евакуирани повеќе од 3.000 луѓе.

Светските лидери вчера се сретнаа во Минхен за целата ситуација, а доцна синоќа и американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не е исклучено Русија да ја започне инвазијата следната недела, можеби дури и во наредните денови. Бајден рече дека е убеден оти Путин веќе прекршил, но посочи дека се уште има простор за дипломатско решение.

Тој испрати јасна порака до Путин дека САД ќе ја бранат секоја педа од територијата на НАТО и дека, иако нема да испраќаат војници во Украина, ќе продолжат да го поддржуваат украинскиот народ.

18:05 Експлозии во близина на Луганск
Четири нови силни експлозии одекнаа во близина на Луганск, јавува репортерот на Спутник од местото на настанот. Според него, детонациите добро се слушале во центарот на градот, а засега не се знае која е причината за експлозиите. Инаку, демаркационата линија на Донбас се наоѓа на само 15 километри од Луганск.

17:45 Во писмото до Лавров, Столтенберг понуди дополнителни разговори
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг објави дека испратил писмо до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во кое понудил дополнителни разговори за ублажување на украинската криза. Столтенберг, исто така, на Минхенската безбедносна конференција рече дека нема знаци за повлекување на Русија од границите со Украина, и покрај тврдењата на Русија на почетокот на оваа недела дека почнала да ги повлекува војниците, објави Ројтерс.

– Крајно сме загрижени бидејќи гледаме дека тие продолжуваат да собираат сили, продолжуваат со подготовките. Ние во Европа никогаш не сме виделе толку голема концентрација на сили во борбена готовност од крајот на Студената војна – додаде Столтенберг.
Тој исто така рече дека Москва поставува безбедносни барања кои знае дека НАТО никогаш нема да може да ги исполни.

17:25 Донбас: Фатен украински разузнавач, ги открива плановите на Киев
Властите на самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) наводно уапсиле агент на украинската разузнавачка служба, кој ги открил плановите на Вооружените сили на Украина за насилна окупација на Донбас, објави денеска „Канал еден“.

Оперативците на Министерството за државна безбедност на ДНР го уапсија украинскиот разузнавач Антон Мачанјук на 17 февруари во изнајмен стан во Доњецк, а, како што се наведува, работел во царинската управа на самопрогласената ДНР. Телевизијата истакнува дека информациите добиени од него се непроценливи и дека тој рекол дека Киев планира насилно да го заземе Донбас, пренесува Спутник.

17:20 Руски власти: Граната погоди селска куќа, нема повредени
Локалните власти во југозападна Русија денеска соопштија дека граната погодила селска куќа во близина на границата со Украина, оштетувајќи го покривот, но нема повредени. Сепак, Украина решително ги демантираше двете претходни извештаи дека нивните гранати паднале на руска територија во близина на границата, наведувајќи дека тоа се лажни вести, објави Ројтерс. Украина тврди дека нивните сили не ја нападнале таа област, додавајќи дека не е во нивен интерес тензиите да ескалираат, кои веќе се доволно зголемени.

16:35 Зеленски го покани Путин на средба
Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска го покани рускиот претседател Владимир Путин на средба со цел конечно да открие што сака Русија.

16:28 Луфтханза ги прекина летовите од Киев и Одеса
Германската авиокомпанија Луфтханза од понеделник ќе ги прекине летовите до и од украинските градови Киев и Одеса, соопшти денеска портпаролот на компанијата. Компанијата ќе ги изврши последните летови до тие градови во текот на викендот пред да ги прекине од понеделник до крајот на месецот, изјави портпаролот, пренесе Ројтерс. Луфтханза ќе продолжи да лета до Лавов, град во западна Украина.

16:20 Зеленски: На Киев со години му се кажува дека вратите на НАТО се отворени
Украинскиот претседател Владимир Зеленски на безбедносна конференција во Минхен изјави дека Киев со години зборува за отворените врати на НАТО, но дека во реалноста тие покажуваат дека не им е дозволен влез.

– Зарем Украина не заслужува искрени и директни одговори? Ова важи и за НАТО. Ни кажаа дека вратата е отворена. Ако не сакаат сите членки на Алијансата да станеме дел од алијансата, кажете ни искрено – рече Зеленски.

16:04 Снимка од гранатирањето на пунктот „Среќа“.
Министерството за надворешни работи во Киев соопшти дека Русија гранатирала хуманитарен конвој од канцеларијата на комесарот за бегалци на Обединетите нации, додека се враќал од територијата под контрола на сепаратистите. Врховниот командант на украинските сили Валериј Залужни на својот Фејсбук профил го објави наводното видео од гранатирањето на контролниот пункт „Среќа“, а по тој повод на удар бил хуманитарниот конвој на Црвениот крст.

16:00 Безбедносните служби објавуваат снимки од гранати кои го погодиле Ростовскиот регион
Агенцијата РИА на Телеграм објави видео од Ростовската област на која се гледаат уништените куќи кои биле погодени од граната, за која тврдат дека дошла од правец на Украина.

15:48 Русија: Отфрлањето на изјавите за геноцид во Донбас е неприфатливо
Отфрлањето на изјавите на Москва дека во Донбас се случува геноцид и велејќи дека тоа е смешно, како што тоа го направи германскиот канцелар Олаф Шолц, е неприфатливо, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, пренесе агенцијата Интерфакс.

– Не е до германските лидери да се шегуваат за прашањето за геноцидот – ја цитира агенцијата изјавата на руското министерство.

Како што објави Ројтерс, Шолц претходно изјави дека изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина врши геноцид во регионот на Донбас е смешна.

15:40 Кина го повика НАТО да размисли дали проширувањето на Алијансата ќе донесе мир
Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји им порача на европските лидери сериозно да размислат дали натамошното проширување на НАТО ќе донесе мир.

– Мора да работиме заедно за да го заштитиме глобалниот мир, безбедноста на една земја не треба да ѝ наштети на безбедноста на друга, а безбедноста на регионот не може да се постигне со создавање воени блокови. Сите треба да се спротивставиме на почетокот на нова војна – рече кинескиот министер.

15:34 Воведен е режим на тревога во регионот на Волгоград
Гувернерот на Волгоградската област Андреј Бочаров одлучи да воведе режим на зголемена тревога во регионот.

– На оперативниот состанок беше донесена одлука за воведување режим на тревога. Гувернерот одлучи нашиот регион да прими бегалци од Донбас – пишува во соопштението.

15:15 Германија ги повика своите граѓани да ја напуштат Украина
По Австрија, и германското Министерство за надворешни работи ги повика своите граѓани да ја напуштат Украина.

– Издадени се предупредувања за патување во Украина. Ги советуваме германските граѓани што поскоро да ја напуштат земјата – соопштено е.

15:00 Австрија ги повикува граѓаните да ја напуштат Украина
Министерството за надворешни работи на Австрија ги повика своите граѓани што поскоро да ја напуштат територијата на Украина.

14:46 Во регионот на Воронеж е воведен режим на висока готовност
Гувернерот на Воронеж потпиша декрет со кој се воведе режим на тревога во таа област поради големиот прилив на бегалци од Доњецк и Луганск.

14:27 Украинска армија: Руските сили ги нападнаа сопствените позиции
Руските сили употребија тешко оружје за да ги нападнат сопствените позиции кај селото Пикузи кај Мариупол, обидувајќи се да ја префрлат вината за нападот врз вооружените сили на Украина, соопшти денеска Оперативно-тактичката група на украинската армија.

– Со цел да ги обвинат украинските војници за употреба на тешко оружје и да создадат релевантна слика за руските пропагандни медиуми, руските сили денеска извршија уште една провокација, отворајќи оган од тешко оружје врз сопствените позиции во селото Пикузи, соопштија украинските воени претставници, пренесе Укринформ. ., објави Интерфакс.
– Со ваквите постапки тие уште еднаш го покажаа својот циничен и рамнодушен однос кон животот и здравјето на цивилите, оцени украинската армија.
Се вели дека Русија продолжува со пропагандните методи на водење информативна војна со цел да ги обвини вооружените сили на Украина за гранатирање цивили, обидувајќи се на тој начин да ги прикрие, како што се тврди, сопствените подмолни потези.

14:20 Украинки посетуваат курс за одбрана и опстанок во Киев
На курсот организиран од Женската гарда во Украина се пријавиле повеќе од 700 жени. Преку обука за преживување и самоодбрана, меѓу другото научија како да спакуваат торба за итни случаи, каде што ќе можат да ги добијат потребните намирници, како и како да го запрат можното крварење.

Наталија Шкрбајнина (36) дојде на тренингот со цел подобро да се подготви за кризната ситуација, без разлика дали е природна катастрофа или војна.

– Не можеме да предвидиме што ќе се случи на другата страна. Овде во Киев се чувствуваме како да сме далеку од сè што се случува, но луѓето на Истокот велат поинаку бидејќи веќе го доживеале тоа и знаат што може да се случи, изјави таа за Си-Ен-Ен.

14:05 Кулеба: Украина подготвена за секое сценарио
Украина е подготвена за секое сценарио, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

На тој начин тој реагираше на оценките на американскиот претседател Џозеф Бајден дека рускиот претседател Владимир Путин ја донел одлуката за инвазија на Украина, пренесе Ројтерс.

– Се подготвуваме за секое можно сценарио – изјави шефот на украинската дипломатија на Минхенската безбедносна конференција.

Американскиот претседател Бајден вчера изјави дека е убеден оти Путин ја донел одлуката да ја нападне Украина, вклучително и главниот град Киев. Сепак, тој рече дека не мисли оти рускиот претседател сериозно размислува за употреба на нуклеарно оружје и заклучи: „Тешко е да се знае што мисли Путин“.

13:50 Пронајдена уште една граната во Ростовската област
Уште една граната е пронајдена на територијата на Ростовската област во близина на државната граница со Украина, изјави за Интерфакс извор кој не сакаше да биде именуван.

– Друга граната е пронајдена и во областа Тарасов кај селото Митјакинскаја. Станува збор за проектил од советската ера со калибар од 120 милиметри – рече тој.

13:45 Ситуацијата во Донбас мирна, отворени кафулиња и трговски центри
Ситуацијата во Доњецк е мирна и покрај евакуацијата на населението и најавеното влошување на ситуацијата, јавува дописникот на РИА. Во градовите се отворени трговски центри и угостителски објекти, а забележани се и голем број жители кои со своите деца шетаат по улиците и парковите.

13:40 Џонсон: Санкциите кон Русија можеби не се доволни
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека економските санкции смислени од западните сојузници можеби не се доволни за да се запре руската инвазија на Украина.

– Мора да признаеме дека овие мерки, како и напорите на нашите пријатели во Украина, можеби не се доволни за да ја одвратат Русија од агресија. Најважно е сега да ги научиме лекциите од 2014 година, рече Џонсон на конференцијата во Минхен.

13:34 Шолц: Разговарам за терминот геноцид со Путин
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на безбедносната конференција во Минхен изјави дека води историска дискусија со Владимир Путин за значењето на терминот геноцид.

– Путин смета дека тоа што се случува во Донбас е геноцид, што е навистина смешно. Не можеме да ги менуваме границите, мораме да го прифатиме суверенитетот и интегритетот на земјата – рече Шолц.

13:28 Зеленски: Нема да одговориме на провокациите во Донбас
Претседателот Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нема да одговори на провокациите во источниот регион Донбас и дека ќе се залага за воспоставување мир преку дипломатија.

– Не одговараме на провокации и се обидуваме да воспоставиме мир исклучиво преку дипломатија – напиша Зеленски на својот Инстаграм.

13:15 Харис: Националните граници не треба да се менуваат со сила
Соединетите Американски Држави заедно со своите сојузници ќе и наметнат невидени економски трошоци на Русија доколку ја нападне Украина, изјави денеска американскиот потпретседател Камала Харис.

– Не треба насилно да се менуваат националните граници, изјави американскиот потпретседател.
САД нема да застанат со економски мерки, туку дополнително ќе го зајакнат источното крило на НАТО, рече Харис.

12:50 Лансирање на ракети, Путин и Лукашенко го надгледуваат
Хиперсоничниот крстосувачки ракетен систем Kx-47M2 е едно од неколкуте хиперсонични оружја што Русија ги воведе во последните години, соопшти Кремљ.

На денешните вежби успешно беше лансирана оваа крстосувачка ракета од авион, како и ракетите „Калибар2“ и „Циркон“ истрелани од воени бродови и подморници на Северната и Црноморската флота.

kurir.mk

Претходно

Хрватскиот премиер го разреши уапсениот министер Хорват

Следно

ВИДЕО | Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу отпеа уште една македонска песна: Ќе ве воодушеви!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian