Ѓоковиќ го дозна првиот ривал на турнирот во Дубаи

1 min read

И официјално е одржана жрепката за претстојниот турнир во Дубаи во машка конкуренција (21-26 февруари 2022 год.), а на кој ќе настапи и најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ.

Прв противник на српскиот ас ќе биде Италијанецот Лоренцо Мусети, моментно 57 играч на АТП ранг листата и кој го доби специјална покана за настап на овој турнир.

Доколку Ѓоковиќ ја оправда фаворитската улога, во следната фаза ќе се соочи со подобриот од дуелот Карен Хачанов – Алекс де Минор.

Специјални покани или „вајлд-кард“ за учество во Дубаи добија уште Енди Мареј и Малек Џазири.

Ѓоковиќ досега вкупно петпати го освојуваше турнирот во 2009, 2010, 2011, 2013 и 2020 година. Рекордер е Швајцарецот Рожер Федерер со осум трофеи.

Титулата ја брани Аслан Карацев кој лани во финалето го совлада Лојд Херис.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Ѓоко Танески, пејач

Следно

Од утре нè очекува променливо облачно време со повремен дожд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian