ЗОИ Пекинг: Финска е прв финалист на хокеарскиот турнир

1 min read

Хокеарската репрезентација на Финска е првиот финалист на машкиот турнир на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Финска во првото полуфинале ја совлада Словачка со 2:0. Финците првиот гол го постигнаа во 16 минута од првата третина преку Сакари Манинен. Пласманот во финалето го заверија во последната минута од натпреварот преку Песонен.

Финска во финалето ќе игра со подобриот од вториот полуфинален дуел во кој ќе играат Русија и Шведска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Синот на Том Хенкс отворено за славата во која растел: Тешко е да си дете на oскаровец

Следно

Поддршката за тврдата позиција на Софија кон РС Македонија падна на 49 отсто, политиката на Петков доби 31 отсто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian