ВИДЕО | Стојковски: Државниот инспекторат за животна средина им објави војна на сите загадувачи

1 min read

Државниот инспекторат за животна средина им станува 24 часовен партнер на граѓаните во борбата против загадувањето, а во насока на заштита на животната средина.

Донесена е одлука сите државни инспектори по завршување на работното време да бидат во пасивно дежурство за реализација на вонредни инспекциски надзори и во останатиот дел од денот но и ноќта доколку се јави потреба.

Во таа насока отворена е и нова телефонска линија на која граѓаните ќе можат да пријавуваат загадувања на животната средина.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Сретен Стојковски, директор на Државниот инспекторат за животна средина.

-Од моето доаѓање во август на функцијата, веќе им е објавена војна на сите загадувачи што може да се види од транспарентноста што ја покажуваме на терен и на нашата ФБ страна. За сите прекрошци се направени казни и пријави пред судовите. Во последните пет месеци се поднесени вакви казни од над 380.000 евра, вели Стојковски.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сончево со мала облачност, утре топло со повисоки температури

Следно

Следната седмица во Скопје состанок на експертско ниво, да не се создава притисок со рокови кај заедничката историска комисија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian