Франција: Инфлацијата во јануари се зголеми на 2,9 отсто

1 min read

Инфлацијата во Франција во јануари се сголеми на 2,9 отсто на годишно ниво, откако во декември скокна за 2,8 отсто, соопшти денеска Националниот институт за статистички и економски студии, во својата конечна проценка, јави дописникот на МИА.

Инфлацијата сè уште е поттикната од растот на цените на енергијата.

Цените на енергијата во јануари пораснаа за 19,9 отсто по зголемувањето од 18,5 посто во декември во текот на една година, додека цените на услугите пораснаа за два отсто, а на храната за 1,5 отсто, наведува Националниот институт за статистика.

kurir.mk

Претходно

Двајца заглавени на бродот, најмалку десет исчезнати и спасени над 270 лица од пожарот на траектот во близина на Крф

Следно

Полицијата ги „чешла“ принцовите: Чарлс и Хари се под истрага!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian