Брижит Макрон тужи две жени кои ширеле информации дека е родена како машко

1 min read

Првата дама на Франција, Брижит Макрон поднела тужба против две жени кои на интернет ширеле дезинформации дека првата дама е родена како машко, соопштија денеска извори блиски до судските органи.

Првото рочиште во таа постапка е закажано за 15 јуни, наведуваат истите извори.

Две жени, едната претставувајќи се како пророк, а другата како независна новинарка, пријавиле дека Брижит Макрон е трансродова личност.

Кон тужбата се приклучија братот и трите деца на првата дама, а се однесува на нарушување на приватноста и злоупотреба на фотографии. Веќе неколку месеци на социјалните мрежи се појавуваат информации според кои Брижит Макрон со моминско презиме Троње (Trogneux) е родена како машко и се викала Жан Мишел (Јean Michel).

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО| Пленковиќ го оцени двегодишниот престедателски мандат на Милановиќ: Неговата политичка култура е на ниво на пијаница во кафеана

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Никол Кидман повторно мета на критики: Ова не е твоето тело, зошто толку фотошоп?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian