Влезот за Купот е слободен, забрането е да се внесуваат навивачки реквизити

1 min read

Македонската кошаркарска федерација денеска објави упатство за следење на натпреварите од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“ 2022.

Федерацијата ја информира јавноста дека влезот, за сите натпревари од финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, ќе биде СЛОБОДЕН.

Поради актуелните здравствени прописи кои важат во нашата земја, капацитетот на салата во СРЦ „Кале“ – Скопје, каде ќе се играат натпреварите, е ограничен на 50%. По пополнување на предвидениот капацитет, салата ќе биде затворена.

Според протоколите за заштита од ковид-19, влез ќе им биде дозволен само на лицата кои ќе имаат:

* сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2,

*сертификат/потврда за прележан ковид-19 во последните шест месеци, сметајќи од денот на оздравувањето, за лица над 18-годишна возраст

*Во салата не е дозволено да не се внесуваат навивачки реквизити, посетителите да се придржувате до препорачаните мерки, одржување на соодветна дистанца на седиштата. Задолжително е носење на маски во текот на натпреварите.

Куп, двојки (1/4 финале)

18. февруари (12.00 часот) Пелистер – ТФТ
18. февруари (14.30 часот) МЗТ Скопје Аеродром – Гостивар
18. февруари (17.00 часот) Работнички – Феникс 2010
18. февруари (19.30 часот) Навикоа Академија ФМП – Еуро Никел 2005

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Се запали гробот на Шабан Шаулиќ: Семејството во шок

Следно

Петличковски: Голем дел на високата смртност од ковид-19 се должи на нашето запоставено здравје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian