Ѓорчев: Овој начин на предлагање на одговорни лица во дипломатијата е несоодветен

1 min read

Поранешниот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев при своето гостување во емисијата „24 анализа“ на телевизија 24 истакна дека предлогот Бесмира Ејупи за конзул во САД е несоодветен и за тоа говори реакцијата на дипломатксиот синдикат во МНР, ставот на интелектуалците, ставот на Советот на амбададори.

– Ова значи дека овој начин на предлагање на одговорни лица во дипломатијата е несоодветен. Кога се работи за конзул, тука се работи за технички работи кои секој човек не би можел да ги извршува и треба да помине многу години стаж во дипломатијата, рече Ѓорчев.

kurir.mk

Претходно

ЛШ: Кил со „услуга“ за Вардар, Барса рутински против Динамо Букурешт

Следно

Професорка дала отказ, работата ѝ била претешка: Првиот ден на новото работно место отишла на штрајк!

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian