Макрон и Петков разговараа за Северна Македонија

1 min read

Претседателот на Француската Република Емануел Макрон денеска се сретна со бугарскиот премиер Кирил Петков во Брисел на маргините на Самитот ЕУ – Африканска унија, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Макрон и Петков разговарале за кризата во Украина, а потоа се осврнале на спорот помеѓу Бугарија и Северна Македонија.

-Претседателот на Француската Република го охрабри продолжувањето на дијалогот за изнаоѓање решение за спорот што ќе овозможи официјално отворање на преговорите за членство за Северна Македонија и Албанија, информираат француските дипломати за МИА.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хокеарките на Канада го освоија олимпиското злато во Пекинг

Следно

МНР: Македонија има Генерален конзул во Њујорк и засега не се предвидува негова предвремена замена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian