Бајден: Моето чувство е дека Русија ќе ја нападне Украина во следните неколку дена

1 min read

Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека САД имаат „причина да веруваат“ дека Русија е „ангажирана во операција под лажно знаме“.

„Секоја индикација што ја имаме е дека тие се подготвени да одат во Украина, да ја нападнат Украина. Моето чувство е дека тоа ќе се случи во следните неколку дена“, рече Бајден.

Тој додаде дека руските одговори се испратени, но се уште не ги прочитал.

Бајден истакна дека државниот секретар Ентони Блинкен денеска ќе оди во ОН со насоки дека постои дипломатски пат.

 

kurir.mk

Претходно

Украле регистарски таблички, па ги монтирале на друго возило

Следно

Шумадиски специјалитет: Запечени компири со сланина и кајмак

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian