Ангела Меркел во тага – почина личноста која беше до неа секој работен ден (ФОТО)

1 min read

Портпаролката на владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел, Мартина Фиц, почина по тешко боледување, соопшти германската влада.

Фиц на 29 октомври последен пат седна до Меркел, на последната прес-конференција на поранешната канцеларка.

Портпаролот на германската влада Стивен Хебестрајт изјави дека Фиц починалa по кратко, тешко боледување.

Според „Т-Онлајн“, Фиц ималa рак. Пред да се приклучи на информативната служба на германската влада, Фиц работелa за неколку германски медиуми, вклучувајќи ја и групата Аксел Спрингер.

Таа се приклучи на тимот на владини портпароли во април 2018 година како заменик на главниот портпарол на Меркел, Стефан Сајберт.

kurir.mk

Претходно

Рама: Јас сум католик, сопругата ми е муслиманка, двете деца ни се православни, ова е пример за наследството на Албанија

Следно

Што прави денеска: Јована Зука, модна фотографка и стилистка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian