Виц на денот: Ако даде Господ

1 min read

Мујо ѝ рекол на мајка си една вечер:
– Мајко, јас утре ќе орам!
Мајка му му рекла:
– Тоа е одлично, сине, но треба да кажеш и: „Ако даде Господ“.
Мујо ѝ рекол:
– Не, мајко јас ќе орам и крај!
Мајка му била упорна:
– Те молам сине, кажи: „Ако даде Господ“.
Мујо решително одговорил:
– Јас ќе орам и никој не може да ме запре!
Утредента дошла полицијата, го уапсила Мујо и му одредила казна затвор од пет години. По пет години се враќа Мујо дома и тропа на вратата. Мајката прашала:
– Кој е?
– Мујо, aко даде Господ!

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Променливо облачно со повремен дожд, на планините снег

Следно

Ковид сертификатите на разгледување пред Уставен суд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian