Турција ги одбројува деновите до отворањето на историскиот мост Чанаккале од 1915 година

2 mins read

Турската јавност ги одбројува деновите до отворањето на мостот  Чанаккале од 1915 година, откако се довршуваат последните теренски работи, пренесува Дејли Сабах.

Значајниот проект што го минува теснецот Чанаккале (Дарданели) треба да биде отворен за сообраќај на 26 февруари, пред официјалната церемонија да се одржи на 18 март, што се совпаѓа со 107-годишнината од победата на Чанаккале.

Мостот ќе го намали времето на патување меѓу Азија и Европа на само шест минути и ќе ги отстрани пречките што се појавуваат за време на премините. Вообичаено, патувањето меѓу европската и анадолската страна на Чанаккале трае околу 30 минути со траект, кој поради лоши временски услови често се откажува.

Мостот Чанаккале од 1915 година ќе стане најдолгиот висечки мост во светот со среден распон кој изнесува 2.023 метри (6.637 стапки) меѓу неговите кули, кои се обоени црвено-бело за да ги одразуваат боите на турското знаме.

Изградбата започна во март 2018 година, а проектот чинеше вкупно 3,1 милијарди евра (3,41 милијарди долари), 100 милиони евра повеќе од очекуваното, поради последиците од пандемијата и зголемувањето на цените на суровините.

Џиновската структура ќе биде поврзана со автопатот Малкара-Чанаккале и ќе биде најважниот дел од маршрутата долга 101 километар (62,75 милји). Кога целиот проект за автопат Кинали-Текирдаг-Чанаккале-Саваштепе ќе се поврзе со автопатот Гебзе-Измир, ќе се формира синџир на автопатишта околу Мраморното Море. Дом на речиси една третина од населението на Турција, истоимениот регион вклучува големи индустриски и трговски центри.

Со завршувањето на проектот, се очекува намалување на сообраќајот на траектите, особено за време на летните месеци и државните празници, преку создавање алтернативни линии за транспорт од провинциите Истанбул и Тракија до регионите Мрамора и Егејското Море.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Марјан Забрчанец доби нова функција во Владата на СДСМ

Следно

Германија ќе ги укинува рестриктивните мерки против Ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian