Британија им нуди вакцини на деца меѓу 5 и 11 годишна возраст

1 min read

Обединетото Кралство ќе понуди вакцини против корона вирусот на деца на возраст од пет до 11 години, изјави британскиот министер за здравство.

Тој рече дека ќе ги прифати советите на британските експерти за вакцини за Англија, пренесува „Ројтерс“.

„Главната цел на понудата на вакцини за децата на возраст од пет до 11 години е да се зголеми нивната заштита од развој на сериозни болести, а со цел потенцијален иден бран на пандемијата на Ковид-19.

Претходно денеска Шкотска објави дека ќе го прифати советот за вакцинирање на деца на возраст од пет до 11 години.

Велс, како една од четирите конститутивни земји на Обединетото Кралство, исто така најави дека ќе понуди вакцини против коронавирусот на деца на возраст од пет до 11 години

kurir.mk

Претходно

Џафери: Пратениците ќе добијат нови телефони ако има потреба – граѓаните не плаќаат, се плаќа од буџетот

Следно

ФОТО | „Постојат два вида пејачки“: Наташа Беквалац сподели мисла на нашата Калиопи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian