БЕСА до Ковачевски: Прифати го предизвикот за избори и да видиме кој ќе има мнозинство

1 min read

Изјавите на премиерот Димитар Ковачевски за улогата на Движењето БЕСА во Собранието се несериозни изјави и го покажуваат пристапот на актуелната власт дека сакаат се да помине низ силата на бројките, купените пратеници или искривена волјата на граѓаните, реагирааат од БЕСА на изјавата на Ковачевски.

Движењето БЕСА е конструктивна опозиција која целосно го соголи хибридниот режим на СДСМ и ДУИ, па како ќе се однесуваат пратениците од Движењето БЕСА во Собранието не е работа на премиерот Ковачевски. Односот на силите, особено преку комисиите во Собранието е поставен во 2020 година и каква било промена треба да се направи дури откако ќе се одржат парламентарни избори и ќе дојде нов пратенички состав во Собранието.

Доколку господинот Ковачевски се увери дека има мнозинство, го повикуваме да го прифати предизвикот на опозицијата и да оди на предвремени парламентарни избори, дотогаш може да „ужива“ во задачата што ја презеде како премиер со мнозинство купено и уценувано. што не ја одразува политичката реалност на народната вољја.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски-Предан: Словенија силно ги поддржува европерспективите, потребен е фокус на сите кон напредокот на државата

Следно

Чувајте се од разбојници, нападната и ограбена жена сред „бел ден“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian