Џафери: Пратениците ќе добијат нови телефони ако има потреба – граѓаните не плаќаат, се плаќа од буџетот

1 min read

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „24 анализа“ во врска со набавката на мобилните телефони за претениците истакна дека има јавно објавен договор.

-Не се земани мобилен, договорот е јавен. Не се купуваат мобилни. Тоа е јава набавка за две години. Јавна набавка е обезбедување телефонија за работа на Собранието, 300 луѓе служба, 120 луѓе пратеници. Тоа не е купување телефони, туку е субвенција кога ќе заврши договорот. Од име на поените што ќе се трошат, од име на Собранието. Пратениците ќе добијат нови телефони ако има потреба. Тоа го плаќа буџетот она што е планирано да функционирање на институцијата, рече Џафери.

kurir.mk

Претходно

Утре сончево и потопло време со мала до умерена облачност

Следно

Британија им нуди вакцини на деца меѓу 5 и 11 годишна возраст

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian