СЗО предупредува: Еве каде има зголемен број заразени со коронавирус

1 min read

Светската здравствена организација денеска соопшти дека здравствените власти предупредуваат на зголемен број на инфекции со коронавирус во Источна Европа.

Во Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Русија и Украина, бројот на новозаразени е двојно зголемен во изминатите две недели.

Во регионот од 53 земји, што се протега од поранешните советски републики до Централна Азија, регистрирани се повеќе од 165 милиони случаи на инфекција и 1,8 милиони смртни случаи, вклучително и 25.000 само во изминатата недела.

СЗО апелира да се подобри стапката на вакцинација, која е помала во Источна Европа во споредба со остатокот од континентот.

Помалку од 40 отсто од луѓето постари од 60 години во Бугарија, Босна и Херцеговина, Киргистан, Украина и Узбекистан се целосно вакцинирани.

kurir.mk

Претходно

100 дена Гази Баба се гради и менува: Што се е направено од почетокот на мандатот на Стефковски?

Следно

ВИДЕО | Tијана Дапчевиќ се пошегува на својот инстаграм профил: Еве каков ми е мозокот деновиве!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian