Другарите на Матеј повторно под лупа на полицијата: Што ја збунува целата потрага?

4 mins read

Последниот ден од јануари е и 31 ден од почетокот на потрагата по исчезнатиот хрватски државјанин Матеј Периш во Белград. Таткото Ненад не губи надеж, иако ништо досега не навестуваше дека Матеј е жив. Но, нема докази дека се удавил.

Потрагата продолжува дење и ноќе.

И покрај малите податоци и факти кои досега не успеаја да го тргнат превезот на мистеријата од овој случај, Ненад смета дека Матеј е меѓу живите. Без ниту едно прашање, тој е подготвен да го врати во својот дом во Сплит.

По враќањето на хрватската полиција во Загреб, полицајците организирале прес-конференција на која ги презентирале деталите од претресот, а истиот ден српската полиција ги изнесе сите релевантни факти за случајот. Она од што се разликуваа двата извештаи беше само степенот на веројатност дека Матеј паднал во Сава. Началникот на Управата за криминалистичка полиција, Антонио Геровац изјавил дека „нема полицаец кој ќе каже дека сигурно влегол во водата“, иако „има работи што укажуваат на тоа“.

Тој додаде дека српската полиција ги презела сите дејствија што се преземаат во вакви случаи.

МВР на Србија тој ден детално ја презентираше потрагата по Матеј Периш, а анализите покажуваат дека, иако не е јасно дека типот од Сплит навистина паднал во Сава, од моментот нема никакви траги од безбедносните камери. се спуштил на брегот на реката. Има застрашувачка трага од движење на мобилен телефон, што се совпадна со движењето на нешто на реката Сава (на видеото не е јасно дали се работи за човек кој плива или плови предмет), а кој го дал последниот сигнал во близина на Големиот воен остров.

– Понатаму не е забележан во ниту еден друг дел од градот: покрај шеталиштето возводно, кон центарот на градот или негово враќање на трасата. Со лоцирање на телефонот на Матеј преку базни станици, индикативно било движењето на еден објект во реката Сава. Времето и маршрутата на движење на овој објект во реката се совпаѓа со движењето на телефонот на Матеј – рече функционерот, прикажувајќи ја познатата снимка од едно лице како плива на Сава – објасни припадник на српското МВР.

Она што со сигурност се знае е дека Матеј ноќта меѓу 30 и 31 декември бил на забава во клубот „Готик“, кога ненадејно се разделил од пријателите и почнал да трча по белградското крајбрежје. Единственото лице со кое стапил во контакт е таксист, кој одбил да го превезе бидејќи имал закажано возење.

Прашањето каде сакал да оди Матеј особено го мачи таткото Ненад, како и сомнежот зошто би се приближил до реката дури по неколку стотини метри, доколку реката тече покрај клубот „Готик“ (Бетонска сала).

Пријателите на Матеј со својот молк само додадоа мистерија на целиот случај.

– Повеќето од нив го кажуваат истото, потекнуваат од богати и угледни семејства. Она што е можеби најчудно е тоа што пријателите на Матеј се во центарот на вниманието од самиот почеток на потрагата. Откако го пријавија исчезнувањето на Сплитќанецот, не се огласија за медиумите, а нивниот молк беше крајно несфатлив за сите – објавија претходно хрватските медиуми.

kurir.mk

Претходно

Решени 1.000 барања од граѓани преку мејл-адресата на Град Скопје

Следно

Што прави денеска: Марко Марк, телевизиски и радио водител

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian