Свети Трифун одбележан во општина Илинден

1 min read

Свети Трифун, празникот заштитник на лозарите и градинарите, денеска беше одбележан во општина Илинден.

Со благослов за поголем бериќет беа закроени лозјата, велат од општината. 

По повод празникот, во црквата Св. Трифун во населеното место Ајватовци се одржа света литургија на која присуствуваше и градоначалникот Александар Георгиевски, заедно со членови на Советот на Општина Илинден

. По завршувањето на литургијата во дворот на црквата се одржа традиционалното закројување на виновата лоза. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Арсовски: Дали СДСМ местеле тендери со цени на пример кршење 1 м2 бетон или асфалт за 1 денар?

Следно

Сто евра за младите во Србија кои до мај ќе наполнат 16 години или ќе добијат државјанство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian