РТЛ Хрватска продадена за 50 милиони евра

1 min read

RTL Хрватска  синоќа дефинитивно беше продаден на CME ( Central European Media Enterprises ) за 50 милиони евра.

На берзата беше потврдено дека РТЛ го продаде својот канал во Хрватска на компанија која е поранешен сопственик на Нова ТВ. Трансакцијата од 50 милиони евра се очекува да биде завршена во вториот квартал од оваа година.

Како дел од трансакцијата, CME обезбеди долгорочни права за задржување и користење на брендот RTL во Хрватска.

RTL Group имаше мнозинска сопственост на RTL Хрватска  по нејзиното основање во 2004 година, а од средината на 2015 година е во целосна сопственост на компанијата.

Оваа група е лидер во емитување и дигитална содржина со приближно 67 телевизиски канали, десет стриминг услуги и 38 радио станици. Тие ги дистрибуираат своите производи ширум светот и се најголемиот европски комерцијален радиодифузер.

Семејствата на ТВ каналите на RTL Group се или број еден или број два во осум европски земји.

CME, која го купи RTL Хрватска ја поседува и ја управува водечката централноевропска SVOD (услуга за видео на барање) VOYO, како и пет водечки телевизии во Бугарија, Чешка, Романија, Словачка и Словенија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стојкоски и Арсовска во Кучково закројуваа лозје по повод празникот Свети Трифун

Следно

ФОТО | Најсмешни мемиња за време на полувремето на Суперболот: Хип хоп шоуто ги разнежни твитерџиите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian