Подваријантата на омикрон продолжува да се шири низ Австрија: Секое петто лице во оваа покраина е заразено

1 min read

Подваријантата на омикрон „БА.2“, која е позаразна, се повеќе се шири во Австрија. Тоа го покажуваат и податоците од провинцијата Долна Австрија, каде секоја петта инфекција била предизвикана од „БА.2“.

„БА.2“ се шири побрзо отколку што очекуваа австриските власти.

– Во изминатите две недели уделот на новата варијанта се зголеми на 20% – објасни покраинскиот секретар за здравство, Улрике Коенигсбергер-Лудвиг.

Во Долна Австрија, според податоците, експертите предупредуваат на „бран во бран“.

kurir.mk

Претходно

Хумана урбанизација и нови градинки – што ги одбележа првите 100 дена од мандатот на Муцунски

Следно

Еминем клекна за време на настапот на Супербол: Американците емотивни за шоуто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian