Евакуиран суд во Сараево поради дојава за бомба

1 min read

Зградата на општинскиот и окружниот суд во Сараево денеска мораше да биде евакуирана поради дојава за поставена бомба, што ги одложи сите закажани судења, вклучително и тужбата против Федерацијата БиХ поднесена од директорот на граничната полиција Зоран Галиќ. Судската палата во Сараево со часови била евакуирана додека полицијата вршела безбедносна проверка, пренесува Хина.

Заканата за бомба дојде веднаш откако во една од судниците беше отворено рочиштето за тужбата против владата на Федерацијата на БиХ поднесена од актуелниот шеф на државната гранична полиција, а неговиот советник, Светлад Хофман, рече дека тоа е интересна случајност.

„Симптоматично е што извештајот е направен на самиот почеток на ова судење“

„Симптоматично е што извештајот беше направен на самиот почеток на ова судење. Судијата, се разбира, беше принуден да ја прекине постапката“, изјави Хофман за Хина.

Галиќ се пријавил на конкурсот објавен по пензионирањето на поранешниот директор Драган Лукач, а во текот на постапката бил прворангиран на листата на кандидати.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пронајдено починато лице кај Транспортен центар

Следно

Разговор со Елена Стојчевска: Мајка која инспирира со креативни идеи до посреќно детство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian