Денот на вљубените во Саудиска Арабија: Излозите се во црвено, но љубовта е премолчена

3 mins read

Црвената облека и долната облека ги красат излозите на Саудиска Арабија, но на се попопуларната промоција за Денот на вљубените недостасува само едно, никаде не се споменува дека се слави љубовта.

Иако продажбата и подароците за Денот на вљубените станаа секојдневие кај помладата саудиска популација, сепак, љубовта се чини дека сè уште е премолчена.

„Управата ни кажа да го украсиме излогот со црвена долна облека… Но, да не зборуваме за Денот на вљубените“, вели продавачка во трговскиот центар во Ријад, која одбила да го каже своето име бидејќи не била овластена да зборува со медиумите.

Изгледот на излозите е голема промена во Саудиска Арабија, каде што некогаш строгата верска полиција морала да се „справува“ со луѓето кои носеле црвено на 14 февруари.

Денот на вљубените кој се одбележува насекаде во светот, беше строго забранет „празник“ во ултраконзервативното кралство кое ги славеше само муслиманските празници. Но, Саудиска Арабија доживува социјални промени додека се обидува да прикаже поатрактивна слика и да ја диверзифицира својата економија која зависи од нафтата.

Многу купувачи бараат црвена долна облека

Во последните неколку години на жените се чини дека им е дадена поголема „слобода“. Сега имаат право да возат и можат да носат други бои освен традиционалната црна наметка.

„Сега можеме да изложиме црвена облека, па дури и да ја ставиме на излог“, открила продавачка во трговски центар во источен Ријад, која исто така сакала да остане анонимна. „Многу клиенти бараат црвена долна облека за време на Денот на вљубените“, додала таа. „Затоа имаме попусти, но не ги нарекуваме понуди за Денот на вљубените“.

На сите не им е удобно да гледаат долна облека на излозите, бидејќи тоа е вознемирувачка глетка по една деценија кога таквите предмети се чувале строго зад затворени врати.

Засега не се споменува Денот на вљубените

Времињата се менуваат, сепак, и многумина во Саудиска Арабија – каде што повеќе од половина од населението е помладо од 35 години – го прифаќаат Денот на вљубените, нарекувајте го така или не.

„Луѓето не го славеа Денот на вљубените порано, но сега многу Саудијци го слават“, вели 36-годишната Хулуд, продавачка која не сакала да го каже своето презиме. „Во овој момент има голема побарувачка за облека, а клиентите често бараат облека во црвено, па профитот е голем“, објаснила продавачката, додавајќи дека во деновите околу Денот на вљубените, црвената долна облека е најбарана.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Петков: Бугарија престана да користи гас од државното складиште

Следно

Убава вест: Кристијан Ериксен се врати на терените

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian