Стипе Месиќ од Приштина: Србите го мразат Милошевиќ само зашто ги загуби војните

1 min read

Поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ, вели дека државите кои произлегоа од некогашна Југославија можеа да се осамостојат без војни и крвопролевања, но политиката на поранешниот српски претседател, Слободан Милошевиќ „беше таа која им предизвика трагедии на несрпските народи” во регионот.

Месиќ, кој престојува во официјална посета на Приштина, по вчерашната средба со претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, изјави дека, како член на Претседателството на тогашна СФР Југославија во периодот пред распадот на таа држава, имал големи судири со Милошевиќ, за кого вели дека е виновен за војните и трагедиите на просторите на поранешната заедничка држава.

Според соопштението од кабинетот на Коњуфца, Месиќ изјавил дека во Србија „продолжуваат да го мразат Милошевиќ, но не затоа што ги предизвика сите крвави војни во регионот, туку затоа што во тие војни беше поразен”.

– Југославија можеше да се распадне без војна, меѓутоа шовинистичката политика на Милошевиќ беше таа која им предизвика трагедии на несрпските народи на овие простори. Тој мислеше дека ќе го излаже светот за „српската правдина”, но се излажа себеси и ги излажа Србите. Србите продолжуват да го мразат Милошевиќ, но не затоа што ги предизвика сите крвави војни во регионот, туку затоа што во тие војни беше поразен, изјави Месиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Времето денес променливо облачно со повремен дожд

Следно

Секојдневното консумирање витамин Д го спречува развојот на овие сериозни болести

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian