Изгаснат пожарот кај трафостаницата во Пинтија, нормализирано снабдувањето со струја во Скопје

1 min read

Изгаснат е пожарот што доцна попладнето избувна на стрништето спроти трафостаницата во Пинтија, предизвикувајќи оштетувања на високонапонската инсталација поради што поглемиот дел од Скопје остана без струја.

На местото се противпожарни екипи со две возила кои успеаја да го изгасната огнот, како и припадници на полицијата.

Од МЕПСО информираа дека напојувањето со електрична енергија било прекинато поради пожарот во близина на трафостаницата за да можат да интервенираат противпожарните единици.

Речиси цело Скопје беше без електрична енергија од 17:15 до 18:00 часот.

Од ЕВН упатија на МЕПСО бидејќи проблемот бил во високонапонската мрежа.

skopjeinfo.mk

Претходно

Мицкоски со отчет за сработеното: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ отпочнаа 1096 проекти за нецели 100 дена

Следно

ФОТО | Катарина Ивановска откри со кого ја гужва постелата: Какво маче!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian