Ангелов на посета во Секторот 112 – еве колку повици имало досега

1 min read

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, рано утрово го посети Секторот 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Од страна на дежурниот сменоводител и примателите на итни повици беше запознат со тековната работа, како и со почетните проблеми со коишто се соочува новиот Сектор 112.

Во петокот, 11.02.2022, денот кога бројот за итни повици 112 беше пуштен во употреба имало околу 600 повици, а во сабота (12.02.2022) околу 430. Во текот на ноќва до 08.00 часот се примени 76 повика.

kurir.mk

Претходно

СДСМ: Сите вмешани во „Титаник“ да се повлечат од политиката, заедно со нив и Мицкоски

Следно

240 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian