240 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (12.02.2022) во периодот од 10.00 до 14.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 240 пешаци. Притоа 196 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 31 за минување на црвено светло…Од нив 85 на територија на СВР Скопје, 65 на територија на СВР Тетово, 29 на територија на СВР Битола,…
За време на контролата регистрирани се и 127 останати прекршоци.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Ангелов на посета во Секторот 112 – еве колку повици имало досега

Следно

„Тој е ненаситен сексуален штетник“ – нов скандал за принцот Ендру

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian