ЗОИ Пекинг: Злато за Русија по 16 години во женската штафета во нордиско скијање

1 min read

Руските нордијки го освоија златниот медал во штафетата 4х5км на Зимските олимписки игри во Пекинг.
Златниот медал за Русија во оваа дисциплина по пауза од 16 години и го донесоа Јулија Ступак, Наталија Непрајева, Татјана Сорина и Вероника Степанова.

Руските уште од почетокот на штафетната трка беа на лидерската позиција и најголеми конкурентки им беа Германките кои на крајот мораа да се задоволат со сребрениот медал.
Третото место и бронзениот медал и припадна на Шведска која беше главен фаворит за триумф.

Златен медал во сноуборд во крос во мешани двојки освоија натпреварувачите на САД, Лндси Џејкобеливи Ник Баумгартнер. Ова е второ злато за Џејкобелис откако претходно победи во поединечна конкуренција во крос.
Италијанскиот тим го освои второто место и сребрениот медал, додека тимот на Канада заврши на третото место.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Готвиме со Маја: Домашни бургери од цепкано месо

Следно

Ковачевски: На денешен ден во 2019 година, прв пат се крена знамето на НАТО пред Владата на РС Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian