Истрага поради местенки, дури 21 тенисер се наоѓаат пред доживотна суспензија

1 min read

Меѓународната тениска агенција (ИТИА) започна истрага поради местенки на тениските мечеви и моментно 21 тенисер е сомнителен, пренесува рускиот „Го тенис“.

Станува збор за сомнителни мечеви кои биле одиграни во 2016 година и на кои ИТИА веќе подолго време работи.

Најзвучно име меѓу тенисерите кои се соочуваат со суспензија е тоа на Грузиецот Николоз Басилашвили. Доколку се докаже дека учествувал во местенки, Басилашвили ќе добие доживотна суспензија, исто како и останатите 20 тенисери.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Студија покажа колкав е ризикот од нови срцеви заболувања по прележан ковид-19

Следно

Затворени четири угостителски објекти во Тетовско, затекнати 27 лица без КОВИД-сертификат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian