Во оваа европска земја за влез во ресторани веќе нема да е потребен сертификат за вакцина

1 min read

Чешката влада денеска го укина задолжителниот сертификат за вакцинација за влез во ресторани и одење на разни настани, бидејќи бројот на заразени со сојот на вирусот омикрон почна да се намалува.

Хотелите и рестораните во Прага беа сериозно погодени за време на пандемијата и сега се надеваат дека ограничувањата нема да бидат вратени, објави Ројтерс.

Чешка е меѓу последните европски земји што ги ублажи ограничувањата во време кога владата се надева дека врвот на варијантата Омикрон е завршен.

Од денеска во Шпанија е укинато правилото за задолжително носење маски на отворено, а во Италија тоа ќе се прави утре, пренесе АП.

Двете земји имаат висока стапка на вакцинација против коронавирус, тренд на опаѓање на бројот на заразени и помали стапки на хоспитализација отколку за време на претходните пандемични бранови.

kurir.mk

Претходно

По запленувањето на седум тони кокаин во Еквадор убиен e албански мафијаш, трагите водат до црногорскиот клан

Следно

„Киндер“ торта како од слаткарница, а за која не ви треба рерна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian