ВИДЕО: Спектакуларна ерупција на Етна – река лава и пепел лансирани на височина од 8.000 метри

1 min read

Вулканот Етна се разбуди накратко.

По краткотрајната ерупција на прва, прва оваа година, три потоци од лава течеле неколку стотина метри, а  облак од чад се издигнал на 8000 метри височина.

Од Националниот институт за геофизика и вулканологија наведуваат дека ерупцијата прекинала утринава, а вулканот се уште исфрла пепел од кратерот.

kurir.mk

Претходно

Во Албанија ветингот не го поминале 273 судии и обвинители

Следно

„Срце полно љубов. Секој ден“ – 10 години постојани заложби за подобар свет!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian