Првиот лет на „Астра“ неуспешен

1 min read

Комерцијалниот деби-лет на вселенската компанија „Астра“ беше неуспешен, а како последица беа четири и изгубени сателити.

Ова беше прва практична мисија на „Астра“ за НАСА, но беше неуспешна бидејќи горниот дел на „Ракетата 3.3“ почна неконтролирано да се движи по одвојувањето во првата фаза.

Самото лансирање мина без проблеми, што значи дека проблемот е во одвојувањето. Во оваа неуспешна мисија беа уништени четири сателити – три во сопственост на универзитети кои се надеваа дека ќе имаат можност да спроведат вселенски експерименти, а четвртиот ѝ припаѓа на НАСА.

Овој беше наменет за тестирање брзи и евтини методи на производство и проверка на мини-сателити „Кјубсат“. Компанијата издаде соопштение во кое се извини за неуспехот, а повеќе подробности ќе бидат познати по анализата на податоците.

Ова лансирање беше одложено неколкупати поради повеќе проблеми. Ова е петти обид на „Астра“ да стигне до Земјината Орбита. Ниеден не беше успешен.

kurir.mk

Претходно

САД донираа нови 515 илјади вакцини за Косово

Следно

Најдобрите сопруги во Зодијакот: Овие три жени гарантираат брачна идила!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian