Наташа Кандиќ повторно е номинирана за Нобеловата награда за мир

1 min read

Институтот за мировни истражувања во Осло ја номинираше основачката на Фондот за хуманитарно право, Наташа Кандиќ, за годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, јави Данас.

Според порталот, Кандиќ е номинирана за Нобеловата награда по втор пат, по 2018 година, кога таа и Фондот за хуманитарно право беа номинирани од претседателот на Хелсиншката комисија, сенаторот Роџер Викер и претставник во американскиот Сенат и заменик. претседател на Домот за надворешни работи, Елиот Енгел.

Од своето основање во 1959 година, Институтот за мировни истражувања во Осло е номиниран за оваа награда, која се доделува секоја година, за разлика од другите Нобелови награди, во тој град во октомври.

Во образложението на кандидатурата, меѓу другото, се наведува дека Кандиќ и Фондот за хуманитарно право „продолжуваат да ги водат напорите за пронаоѓање исчезнати лица и семејства за да се најде правда за жртвите“ од војните во поранешна Југославија во текот на 1990-тите.

Нивната работа е клучна во време кога мирот и стабилноста на Западен Балкан се повеќе се оспорувани од нерешени прашања и штетни актуелни трендови“, се вели во објаснувањето, пренесе Данас.

Освен Наташа Кандиќ, Институтот ја номинираше и лидерката на опозицијата од Белорусија Светлана Тихановска, автор и основач на кампањата „Караван-е-Мохабат“ Харша Мандера од Индија, како и две невладини организации „Канвас“ од Белград и „Хрдаг“. “ од САД.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Првата антикорупционерка потврди дека функционери имаат имот кој не го пријавуваат, ЈО да истражи дали е купен со парите од криминалните тендери

Следно

„The Joker And The Queen“: Слушнете ја новата песна на Ед Ширан и Тејлор Свифт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian