Холандија планира да укине повеќе анти-ковид ограничувања до крајот на месецот

1 min read

Холандската влада соопшти дека има намера да укине повеќе од анти-ковид ограничувањата до крајот на месецот. Баровите и рестораните повторно ќе бидат отворени до еден часот по полноќ од 18 февруари наместо да се затворат во 22 часот, како што е сега.

До крајот на месецот ќе се укинат мерките за социјална дистанца на јавни места. Сепак, посетителите ќе треба да приложат потврда за вакцинација против Ковид-19, или документ за прележана болест или негативен резултат од тестот за коронавирус.

Ова ќе им овозможи на театрите и кината и спортските места да продолжат со работа со полн капацитет на гледачи. Ноќните клубови ќе ги отворат вратите само со тестирање на сите посетители. Истото ќе важи и за фестивалите.

kurir.mk

Претходно

Од денеска: Пуштање во употреба на бројот за итни случаи 112

Следно

Дневен хороскоп за 11 февруари: Ве очекува поволен период за нова љубов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian