Германскиот суд ја отфрли петицијата против задолжителната вакцинација

1 min read

Највисокиот германски суд денеска соопшти дека ја отфрлил претставката поднесена против задолжителната вакцинација, со која болничкиот персонал се обврзува да се вакцинира против Ковид-19.

Задолжителната вакцинација за персоналот во болниците и здравствените установи треба да стапи на сила во Германија на 15 март, но многу луѓе кои ќе бидат погодени од мерката поднеле итни претставки до Уставниот суд во Карлсруе, пренесува Ројтерс.

Германскиот министер за здравство изјави дека сегашниот бран на коронавирус во Германија најверојатно ќе го достигне својот врв кон средината на месецот.

kurir.mk

Претходно

Лефков: Слични производи во Кисела Вода се набавувале со 50-тина пати поголема разлика во цена, градоначалниците на СДСМ со систем за испумпување народни пари

Следно

ВИДЕО | Принцот Хари ќе ја продолжи борбата против ХИВ: Работата на мајка ми остана недовршена!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian