Формула 1 ќе се вози во Бахреин до 2036 година

1 min read

Бахреин ќе биде домаќин на трките од Светскиот шампионат во Формула 1 до 2036 година, така објавија денеска првите луѓе во ова натпреварување.

Во соопштението се вели дека е потпишано продолжување на договорот според кој на патеката Сахир ќе се вози уште 14 години.

Бахреин беше домаќин на трката во Формула 1 за прв пат во 2004 година. Оттогаш е во календарот на Формула 1, освен во 2021 година, кога трката беше откажана поради пандемија на коронавирусот.

Во 2020 година, Бахреин беше домаќин на две последователни трки. Трката за ГП во Бахреин е вообичаена во првиот дел од сезоната, но оваа година ќе биде воведната трка во новата сезона (20 март).

Исто така, екипите ќе бидат тестирани на патеката Сахир пред почетокот на сезоната.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почина уште една рок легенда: Замина Иан Мекдоналд, основач на рок групата „King Crimson“

Следно

МНР им порачува на граѓаните да не патуваат во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian