Принцот Чарлс повторно позитивен на коронавирусот

1 min read

Принцот Чарлс (73) е повторно позитивен на коронавирус и е принуден да се повлече од настанот бидејќи се изолира, велат во палатата.

Кларенс Хаус потврди дека принцот е во самоизолација дома и дека ги откажал однапред планираните ангажмани. Чарлс денеска требаше да ја открие статуата на Тасев биле од Винчестер пред да присуствува на јавниот прием во Големата сала.

Во соопштението од палатата се вели:

– Утрово, принцот од Велс беше позитивен на КОВИД-19 и сега е во самоизолација. Тој е длабоко разочаран што нема да може да присуствува на денешните настани во Винчестер и ќе се обиде што поскоро да ја одложи посетата – се наведува во соопштението.

Чарлс синоќа присуствуваше на прием во Британскиот музеј со војвотката од Корнвол. Тој се сретна со гости, меѓу кои и Риши Сунак, за да ја прослави работата на Британскиот азиски фонд (БАТ). Ова е втор пат Чарлс (73) да биде погоден од болеста, откако беше позитивен на почетокот на пандемијата во март 2020 година. Потоа рече дека „сосема лесно се извлекол“.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕO: Пронајден и фатен избеганиот лав – се наоѓал во близина на Будва

Следно

Принцот Чарлс е позитивен на коронавирусот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian