70 ковид-позитивни трудници се породиле на ГАК минатиот месец

1 min read

Од први јануари, за само еден месец, на Клиниката за гинекологија и акушерство се породиле околу 70 ковид позитивни трудници, рече директорката на скопска Гинекологија, д-р Викторија Јовановска, која денеска гостуваше на телевизија Сител.

„Лани за цела година имавме 142 трудници кои се породија, а аеа ковид-позитивни. За среќа, клиничката слика на овој сој омикрон е многу полесна, но не смееме да се базираме на тоа дека пациентките се со полесна слика, бидејќи има и пациентки кои завршуваат кобно, и во другите земји и кај нас“, рече д-р Јовановска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Интервју со Милена Антовска Станковска: Ја родив Јоана во ковид-центар, првпат ја видов по три дена

Следно

Василевска: ВМРО-ДПМНЕ има јасен и конзистентен став кој се однесува на подобрувањето на стандардот на живеењето на сите македонски граѓани и интересот на граѓаните е над сите други интереси

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian