ВИДЕО | Меган Маркл по долго време се појави во јавноста: Вниманието го украде еден детаљ!

2 mins read

Меган Маркл, војвотката од Сасекс, се појави на онлајн панелот „DealBook“ во организација на „New York Times“ за да разговара за важноста на економијата, професионалноста и еднаквоста на жените.

Маркл се фокусираше на темата платено породилно отсуство за кое неодамна напиша отворено писмо до Конгресот.

„И кога мојот живот и мојот начин на живот беа поразлични, се залагав за она што е  правилно. Не бев во Америка долго време, живеев во Канада седум години, а потоа се пресели во Велика Британија. Се вратив и станав мајка од две деца, а Америка е една од шесте земји во светот кои немаат никаква форма на национално платено породилно отсуство, едноставно нема смисла“, исткана таа.

„Тоа е една од темите што не е еднострана. Сите можеме да се согласиме дека на луѓето им е потребна поддршка, особено кога стануваат родители за првпат. Имаме петмесечно бебе, тоа е чувствителен период за нас. Имаме луксуз што го имавме тоа време со бебето“, додаде таа.

Светските медиуми веднаш забележаа дека таа носела црн џемпер, црни панталони, ремен со потпис на Салваторе Ферагамо и црни салонки.

Но, вниманието на сите им беше насочено кон црвениот брош во вид на цвет од афион што го носеше Меган, со кој ја одбележа Неделата на сеќавање на жртвите на британскиот Комонвелт во светските војни и последователните конфликти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од БиХ во Словенија минатата година заминале речиси 20.000 работници

Следно

Андреас Трајковски доби дозвола да настапува за македонската атлетска репрезентација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian