Суперлига: Бутел беше „тврд орев“ за Е. Пелистер

1 min read

Денеска во новиот натпревар од Суперлигата екипата на Е. Пелистер потешко од очекувањата славеше против Бутел со 21:23.

Домаќините имаа убава шанса да приредат изненадување, водеа на полувремето со 12:10.

Неколку пати имаше предност од „плус три“, последната таква позитива беше 17:14, но битолчани не се предаваа и до крајот на средбата успеаја да направат целосен пресврт.

Во другите денешни средби: Е. Пелистер 2 – Струга 32:26, Бутел – Е. Пелистер 21:23, Т. Пролет – Радовиш 30:23, Тиквеш – Скопје 2020 31:24. Одложен е мечот Металург – Охрид.

Табела: Е. Пелистер 52 бодови, Вардар 1961 46, Е. Пелистер 2 38, Бутел 36, Тиквеш 34, Т. Пролет 31…

Спортска сала – Бутел
Гледачи: 500
Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев

Бутел Скопје: 21
Чаневски, Андревски, Младеновски, Стојановски, Ѓеоргиевски 2, Митев 2, Б. Спасовски, Мојсоски 5, Бо, Спасовски, Блажески, Јевтиќ 3, Василевски, Цветковски, Мајиќ 4, Тот 3, Давитковски 2
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 14 минути

Е. Пелистер: 23
Секељи, Кизиќ, Мараш 1, Ојлески 1, Маџовски 1, Кукуловски, Мандалиниќ 2, Танкоски 1, Периќ 7, Костески, Кукоски, Велковски, Божиќ Павлетиќ 1, Граџан 2, Обрадовиќ 2, Табоада 5
Седмерци: 5/5
Исклучувања: 6 минути

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Има 61 години и излегува само со помлади мажи“: Синди Галоп има едно златно правило!

Следно

Николоски прашува дали Кастриот Реџепи бил чуван во премиерската вила

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian